Umów się na wizytę:509 199 888

Podaruj bliskiej osobie jeden z naszych bonów podarunkowych.

bon podarunkowy prezent dla kobiety więcej

Rozstępy

Jak skutecznie je usunać?

Rozstępy – co to jest?

Rozstępy to charakterystyczne linie na skórze o barwie różowej lub perłowo-białej. Z rozstępami boryka się wiele kobiet, zarówno młodych, jak i dojrzałych, szczupłych, jak i o pełniejszych kształtach. Najczęściej pojawiają się, gdy skóra nie jest w stanie wystarczająco się rozciągnąć, np. podczas ciąży. Walka z tym problemem nie jest łatwa, a z czasem staje się coraz trudniejsza, dlatego działać należy jak najszybciej. 

Jak powstają rozstępy?
Rozstępy to nic innego, jak po prostu blizny, powstające, gdy skóra nie jest w stanie wystarczająco się rozciągnąć i pęka. Gdy skóra się rozciąga, naskórek staje się cienki i ulega uszkodzeniu, a ubytki zastępowane są tkanką łączną. Od zdrowej skóry odróżnia ją struktura i barwa. Ma formę charakterystycznych, nierównych linii.

Najczęściej obserwuje się rozstępy na udach, rozstępy na brzuchu (najczęściej pojawiają się po ciąży), rozstępy na piersiach (najczęściej u dziewcząt w okresie dojrzewania), rozstępy na pośladkach, rozstępy na plecach (u kulturystów) oraz rozstępy na nogach.

Rozstępy towarzyszą różnym stanom fizjologicznym, mogą też być następstwem choroby.

Przyczyny powstawania rozstępów

Bezpośrednią przyczyną powstania rozstępów jest nagłe rozciągnięcie skóry wskutek szybkiej zmiany masy ciała. Zazwyczaj jest to efekt szybkiego przybrania na wadze, intensywnego rozbudowania masy mięśniowej, ciąży lub też dojrzewania (zmieniające się proporcje ciała). Jednakże nie każda kobieta w ciąży walczy z rozstępami na brzuchu, a nie każda nastolatka ma rozstępy na piersiach.

Na pojawianie się zmian pośrednio wpływa też wiele innych czynników, jak na przykład:

skłonności genetyczne,
zaburzenia hormonalne,
przyjmowanie niektórych leków.
Dlatego tak częste są rozstępy po ciąży oraz rozstępy u nastolatków – poza rozciąganiem skóry, mamy tu do czynienia z zaburzeniem gospodarki hormonalnej.

Błędy dietetyczne a rozstępy
Jak się okazuje, rozstępy mogą mieć jeszcze jedną przyczynę – niewłaściwą dietę.

Rozstępy są wynikiem mechanicznego uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, stanowiących rusztowanie naszej skóry. Na powstawanie rozstępów szczególnie narażone są osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania lub odżywiające się niezdrowo. Wskutek restrykcyjnych lub niepełnowartościowych diet dochodzi do niedoborów składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowej syntezy kolagenu. Pogarsza się wtedy jego jakość, a skóra staje się cieńsza i mniej wytrzymała. Gdy po zakończeniu diety czy głodówki przybierzemy parę kilogramów, dojdzie do rozciągania skóry i pękania osłabionych włókien kolagenowych i elastynowych, co uwidoczni się w postaci wrzecionowatych pasm na skórze. Na wygląd naszej skóry będą niekorzystnie wpływały częste wahania wagi czy utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie.
Rodzaje rozstępów
Rozstępy podzielić można na dwa rodzaje (ze względu na etap formowania się): rozstępy czerwone oraz białe rozstępy. Na początku zmiany są czerwone, czasem różowe. Jest to faza zapalna, w której nie zaczęły się jeszcze goić. Z czasem ich barwa zaczyna blednąć. Wiele kobiet uważa, że to dobry znak, a rozstępy same znikną. Nic z tego! Jest to sygnał, że zaczął się proces formowania blizny. W ostatnim etapie linie przyjmują barwę perłowo – białą. Całkowite usunięcie takich utrwalonych zmian jest niemalże niemożliwe, a działania mające na celu ich redukcję należy podjąć, kiedy zaobserwujemy czerwone rozstępy, nie czekając aż zaczną blednąć.

Fazy powstawania rozstępów
Pierwsza faza rozstępów (faza zapalna) może trwać nawet do pół roku. Rozstępy wtedy łatwiej poddają się leczeniu, dlatego jest to ostatnia szansa, by zacząć działać za pomocą specjalistycznych kremów na rozstępy. Wspomaga to naturalne mechanizmy gojenia się skóry. Jeśli nic nie robimy, rozstępy przechodzą w fazę zanikową – przybierają postać białych blizn.

W jakich miejscach powstają rozstępy?
Rozstępy mogą pojawić się w różnych obszarach ciała. Ich umiejscowienie jest uzależnione od przyczyny ich powstania. Na przykład rozstępy u nastolatków tworzą się na łydkach, udach i pośladkach. Dla osób otyłych charakterystyczne są rozstępy na brzuchu, biodrach i udach. Rozstępy będące rezultatem ciąży najczęściej lokalizują się na brzuchu, piersiach i biodrach. To, w jakich miejscach pojawią się rozstępy, zależy również od płci.

Jak walczyć z rozstępami?
Im później podejmiemy kroki w kierunku redukcji rozstępów, tym gorsze efekty uzyskamy. Dlatego działać należy jak najszybciej! Najlepszym wyjściem jest profilaktyka. Jeżeli więc wiesz, że znajdujesz się w grupie ryzyka – jesteś w ciąży, przyjmujesz antykoncepcję hormonalną, Twoja mama lub siostra mają rozstępy – działaj od razu!

Zapobieganie zawsze daje lepsze efekty, niż leczenie. W pewnym stopniu mamy wpływ na to, czy na naszej skórze pojawią się rozstępy. Możemy więc podjąć odpowiednie kroki, które obniżą ryzyko ich powstania. Powinno się utrzymywać wagę na stałym poziomie, poprzez stosowanie zdrowej diety i umiarkowaną aktywność fizyczną. Należy też kontrolować swoją gospodarkę hormonalną i wszelkie jej zaburzenia leczyć u lekarza endokrynologa. Być może trzeba będzie zrezygnować z niektórych ćwiczeń, nastawionych na szybki rozwój mięśni. Na skórę dobrze wpływają masaże, ponieważ uelastyczniają ją i poprawiają jej ukrwienie, warto więc z nich korzystać jeszcze zanim rozstępy się pojawią.
Masowanie obszarów zagrożonych powstaniem rozstępów jest też świetną okazją do aplikacji dobrego kremu na rozstępy. Synergistyczne działanie masażu oraz kremu sprawi, że skóra będzie mocniejsza i odporniejsza na rozciąganie.

Kremy na rozstępy
Doskonałym wyjściem jest stosowanie odpowiednich kremów. Idealny powinien składać się wyłącznie ze składników naturalnych o komplementarnym działaniu regenerującym, takie składniki pobudzą odbudowę włókien kolagenu i elastyny, których to pękanie powoduje pojawienie się rozstępów,
nawilżającym: nawilżona skóra to mocna skóra! Dzięki takim substancjom, tkanki nie będą podatne na pojawianie się rozstępów, a także będą w stanie bronić się przed uszkodzeniami i negatywnym wpływem czynników środowiskowych,
ujędrniającym: dzięki takim składnikom skóra będzie w stanie sprawniej się rozciągać, a więc nie pojawią się nowe rozstępy. Ponadto redukcji szybciej ulegną już istniejące linie,
wzmacniającym naczynka: mocne naczynka i sprawne krążenie pozytywnie wpłynie na odżywienie, dotlenienie i nawilżenie skóry.

Dieta na rozstępy
Jak powinna wyglądać dieta na rozstępy? Powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, być bogata w witaminy, makro- i mikroelementy. Za kondycję naszej skóry odpowiadają zwłaszcza witaminy A i C, których to właśnie najczęściej brakuje przy niskokalorycznych i niskotłuszczowych dietach. Witamina A odpowiada za zdolność komórek skóry do regeneracji oraz chroni ją przed uszkadzającymi wolnymi rodnikami. Jej źródłem są pokarmy zwierzęce, jak np. wątróbka czy oleje rybne, a także produkty roślinne, czyli bogate w karotenoidy warzywa i owoce, jak np. marchew, dynia, brokuł, pomidory, morele, mango. Do przyswojenia witaminy A niezbędne są tłuszcze, dlatego muszą być dostarczane razem podczas jednego posiłku. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, stymuluje jego produkcję oraz chroni włókna kolagenowe przed rozpadem. Jej najlepszym źródłem są warzywa i owoce, np. papryka, natka pietruszki, acerola, czarna porzeczka, cytrusy. Najlepiej spożywać je surowe, bez obróbki termicznej, ponieważ witamina C jest wrażliwa na wysoką temperaturę.

Unikajmy słodyczy i produktów przetworzonych. Zawierają one cukier, który niszczy kolagen w procesie zwanym glikacją.

Rozstępy nierzadko są konsekwencją otyłości. Wiąże się ona z nadmiernym wydzielaniem przez korę nadnerczy hormonów – kortykosteroidów. Ich za wysoki poziom powoduje dysfunkcję fibroblastów, zaburzając wytwarzanie kolagenu. Należy więc dążyć do redukcji masy ciała, oczywiście w zrównoważony sposób. Przy odchudzaniu lepiej wystrzegać się wszelkich „diet cud”, obiecujących szybką utratę kilogramów. Diety te zwykle kończą się efektem jo-jo i ponownym przybraniem na wadze. Bezpieczne tempo chudnięcia to wg zaleceń dietetyków 1 kg tygodniowo. Dzięki takiemu stopniowemu traceniu na wadze istnieje większa szansa na to, że efekty diety okażą się trwałe, a skóra nie będzie tak narażona na rozstępy.

Zabiegi na usuwanie rozstępów
W przypadku uporczywych rozstępów, których nie można się pozbyć poprzez stosowanie kremu, można zastosować specjalistyczne zabiegi. Okazać może się to konieczne w przypadku osób, które zwlekały ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków aż do momentu, gdy linie stały się białe.

Podstawowym zadaniem zabiegów medycyny estetycznej w walce z rozstępami jest stymulowanie skóry do regeneracji. Oddziałując na głębokie warstwy skóry, możemy pobudzić jej komórki do produkcji nowego kolagenu i elastyny. Dzięki temu dochodzi do przebudowania i odmłodzenia skóry. Zabiegi umożliwiają zlikwidowanie nawet starych rozstępów, powstałych kilkadziesiąt lat temu. Poza tym są nieinwazyjne, bezpieczne i nie wiążą się z długą rekonwalescencją. Zwykle konieczna jest seria zabiegów, by uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Wybierać można spośród takich propozycji, jak: LASER frakcyjny Co2 lub mniej inwazyjny laser Emerge.

Podsumowanie
Choć rozstępy to jedynie defekt estetyczny, to stanowią dość duży problem, często odbierając pewność siebie. Jednocześnie, jak w przypadku wszystkich blizn, bardzo trudno je usunąć. Najważniejszy jest tu czas – należy jak najszybciej sięgnąć po dobry kosmetyk. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie takiego preparatu, zanim rozstępy w ogóle się pojawią. Profilaktyka to świetny pomysł w przypadku osób szczególnie narażonych na pojawienie się zmian.
Nasz adres

Salon kosmetyczny VENUS
Katarzyna Izdebska
Łuków, Staropijarska 2A, 21-400 Łuków
woj. lubelskie (II piętro)

Kontakt z nami

Zadzwoń do nas:
509 199 888

Godziny otwarcia

Pn - Pt: 09:00 - 19:00Sob: 09:00 - 16:00