Relaksacyjny masaż gorącymi kamieniami
Jedna z najstarszych metod masażu
Masaż gorącymi kamieniami jest jedną z najstarszych metod masażu. Miał on szerokie zastosowanie w różnych częściach świata. Do masażu stosuje się kamienie bazaltowe z lawy wulkanicznej formowane naturalnie przez strumienie wodne bądź szlifowane. Kamienie te mają bardzo dużą zdolność pochłaniania ciepła i wolnego jego oddawania. W masażu relaksacyjnym gorącymi kamieniami przywraca się równowagę ciała i umysłu. Bardzo dużą zaletą jest dostosowanie masażu, w razie potrzeby, do każdego pacjenta indywidualnie. W terapii głównym celem jest przywrócenie homeostazy (równowagi), do czego służą ciepłe i zimne kamienie.
Masaż ten wykorzystuje bodźce mechaniczne poprzez lekki ucisk oraz termiczne, które wywołują określone reakcje organizmu. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami oddziaływuje na cały organizm i praktycznie na każdy z układów:
- skóra dzięki niemu jest lepiej ukrwiona, odżywiona i dotleniona, zyskuje elastyczność i jędrność,
- w mięśniach wyrównuje się napięcie, są one bardziej elastyczne, a po długotrwałym wysiłku szybciej się regenerują,
- w układzie powięziowym powoduje zmniejszone napięcie,
- w układzie krwionośnym i limfatycznym poprawia się przepływ, ulepszony jest odpływ krwi żylnej i praca serca.
Masaż gorącymi kamieniami zmniejsza stres. Działa uspokajająco i przeciwbólowo. Wskutek masażu zwiększa się metabolizm i wymiana tkankowa. Oddech robi się głębszy i krew jest bardziej dotleniona. Głównym i najważniejszym efektem masażu relaksacyjnego gorącymi kamieniami jest osiągnięcie głębokiego relaksu i rozluźnienia organizmu.
Jak wygląda zabieg?
Masaż rozpoczyna się od rozgrzania kamieni w wodzie do temperatury około 60˚C i przygotowania pacjenta. Następnie daną część ciała przygotowujemy do masażu poprzez głaskanie. Nakładamy na skórę oliwkę, żeby uzyskać poślizg dla kamieni. Wyciągamy potrzebne nam kamienie i ogrzaną nimi ręką dalej wykonujemy głaskanie. W ten sposób przyzwyczajamy pacjenta do ciepła i dostosowujemy temperaturę kamienia do odczuć danej osoby. Gdy kamień jest na tyle ochłodzony, że możemy go utrzymać w ręce, wykonujemy nim szybkimi ruchami masaż. W miarę, jak traci on temperaturę spowalniamy tempo i gdy pacjent wyrazi zgodę, kładziemy kamień w odpowiednim miejscu na ciele pacjenta. Są dwa typy osób, jedne bardzo szybko pochłaniają ciepło z kamieni, wtedy trzeba je często wymieniać, a drugie chłoną je bardzo powoli. Gdy już ułożymy kamienie na danej części ciała, przykrywamy ją ręcznikiem i pozostawiamy na kilka minut. Na pacjenta w tym czasie oddziaływuje ciepło. Czas zabiegu na całe ciało nie powinien być krótszy niż 60 minut i nie dłuższy niż 90 minut. Zbyt długi masaż powoduje nadmierne przegrzanie organizmu. Natomiast po krótszym zabiegu nie otrzymamy pożądanych efektów.
Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami jest przeznaczony głównie dla osób, które:
- żyją w nadmiernym stresie,
- posiadają, w związku z tym, zaburzenia czynności narządów wewnętrznych,
- mają objawy zmęczenia psychofizycznego,
- odczuwają wzmożone napięcie mięśniowe.
Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego gorącymi kamieniami:
- ciąża,
- niewydolność serca,
- zaburzenia czucia,
- głębokie i umiarkowane stany depresyjne, zaburzenia psychiczne,
- stany nowotworowe,
- stany gorączkowe,
- wszelkie przeciwwskazania, jak do masażu klasycznego.